Nevíte, jaké kontaktní čočky zvolit? Poradíme vám! Volejte 558 712 283!

Sensitive

Kontaktní čočky

dítěPseudostrabismus je neodborně řečeno nepravé šilhání. To se nejčastěji projevuje u malých dětí. Rodiče v mnoha případech vedou své dítě k očnímu lékaři s tím, že jejich dítě šilhá.

Lékař v případě pseudostrabismu diagnostikuje paralelní postavení očí a jednoduché binokulární vidění je v naprostém pořádku. Příčin vzniku pseudostrabismu může být hned několik.

Jaké jsou příčiny pseudostrabismu?

K nejčastějším příčinám pseudostrabismu patří epikantus, což je kožní záhyb horního víčka, který překrývá vnitřní koutek oka. Ten vyvolá dojem šilhavosti, a tak vzniká pseudo šilhání.

Jednoduše je možné říci, že se projevuje u opravdu malých dětí (cca kolem 6 měsíce), kterým se prozatím nevyvinul široký nosní kořen. Postupným vývojem nosního kořene se kožní řasa nadzvedává a pseudostrabismus postupně vymizí.

Pseudostrabismus také vzniká v případě, kdy je nedostatečná vzdálenost středů zorniček, tedy pupilární distance, ale také v případě při velké vzdálenosti pupilární distance, která je větší než 70 mm. Dalším důvodem jeho vzniku je nedostatečný nebo nerovnoměrný růst lícních kostí dítěte.

Měření pseudostrabismu

Oční lékař nebo optometrista při první návštěvě zjišťuje velikost úhlu gama. Jedná se o součást vyšetření postavení očí. Tento úhel je definován sevřením optické osy s osou pohledovou.

Tento test se provádí na každém oku zvlášť. U většího kladného úhlu dochází ke vzniku exotropie – rozbíhavé šilhání. Naopak záporný úhel vyvolává dojem esotropie – léčí se pomocí okluzoru, v horších případech operativně.

Jak postupovat při podezření na pseudostrabismus?

V případě, že rodiče mají jakékoliv podezření na šilhání je důležité je vždy řádně a včas vyšetřit. Kompletní oční vyšetření je možné provést sice až od 4 let věku dítěte, ale oční lékař pozná, zda se jedná nebo nejedná o pseudostrabismus, či strabismus.

Korekce strabismu

Po stanovení správné refrakce dochází k předepsání okluzní terapie. Na zdravé oko je umístěn okluzor, případně jsou předepsány brýle s penalizačním sklem a pacientovy jsou podávány oční kapky.

V některých případech dochází k operativnímu odstranění šilhání, ale to až po dostatečném vývoji oka.

Důležitou součástí je také cvičení pomocí u odborné sestry i doma. U malých dětí jsou vhodnou kompenzační pomůckou různé stavebnice, mozaiky, kreslení, vystřihování a mnoho dalších her.

Šilhání a kontaktní čočky

Kontaktní čočky rozhodně proti šilhání nepomohou, nicméně mnoho pacientů po odstranění šilhání potřebuje i další kompenzaci očních vad, pro které jsou vhodné právě kontaktní čočky. Kvalitní a přesto cenově dostupné kontaktní čočky naleznete v internetovém obchodě Kontakto.cz.


Přečtěte si také:

Facebook

Sledujte Kontakto.cz na Facebooku a neunikne vám žádná akční nabídka na kontaktní čočky!

Facebook Kontakto.cz

Facebook  

objednat kontaktní čočky

Objednejte si čočky po telefonu! Volejte 558 712 283

Kontaktujte nás!

Koupit čočky